Czy przy zapaleniu krtani można stosować steroidy? Na pytanie odpowiada lek Aleksandra Witkowska WP abcZdrowie

Czy przy zapaleniu krtani można stosować steroidy? Na pytanie odpowiada lek Aleksandra Witkowska WP abcZdrowie

Zapaleniu krtani zwykle towarzyszy zapalenie tchawicy. „U podłoża ostrego zapalenia krtani przeważnie leży infekcja. W niektórych przypadkach może ono powstać również jako efekt nadużycia głosu lub podrażnienia krtani dymem tytoniowym czy zanieczyszczonym powietrzem. Przewlekły stan zapalny krtani jest najczęściej albo następstwem niewyleczonego stanu ostrego, albo przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego”. W przypadku ostrego napadu duszności zastosuj lek rozszerzający oskrzela o szybkim początku działania (np. salbutamol). Kaszel krtaniowy u dziecka  zwykle pojawia się w godzinach wczesnoporannych (około godziny 2–4 w nocy).

 • Dolegliwość ta charakteryzuje się dosyć szybkim przebiegiem i pogorszeniem oddychania.
 • Gorączkę zwalcza się czopkami lub syropami z paracetamolem i ibuprofenem.
 • Najlepsza na zapalenie krtani jest “parówka” z dodatkiem rumianku.
 • Jeżeli objawy nie ustępują, to w przypadku łagodnych objawów krupu (sporadyczny szczekający kaszel) można się udać do lekarza dyżurującego w systemie opieki całodobowej.

W przypadku rozlanego zapalenia krtani, najczęstszym objawem występującym u dzieci jest chrypka. Do tego dochodzą również najczęściej objawy infekcji, toczącej się w obrębie jamy nosowej i gardła. Wymienić tutaj należy katar, uczucie zatkanego nosa, ból gardła i jego pieczenie. W tym przypadku nie mamy typowo do czynienia z dusznością, ponieważ jak już wspomniano nie występuje obrzęk w obrębie tkanek krtani.

Plamy na języku – przyczyny oraz metody leczenia. Jakie schorzenia przyczyniają się do powstania plam na języku?

Zapalenie krtani zwykle zaczyna się od niewinnej chrypki − drapie i swędzi, jakby cały czas ktoś łaskotał Cię piórkiem w gardle. Wydaje Ci się, że obejdzie się bez pomocy lekarza, ale niestety nie zawsze tak się dzieje. Jak możesz wspomóc leczenie zapalenia krtani i przynieść sobie ulgę?

 • Przed otwarciem pojemnik z preparatem należy ostrożnie wstrząsnąć.
 • Lekarka w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
 • W przypadku stanu zapalnego krtani lepszym wyborem będą leki na bazie ibuprofenu, gdyż ma on dodatkowo działanie przeciwzapalne.
 • Chłód i wilgoć zmniejszają obrzęk krtani, ułatwiając oddychanie.
 • Ze względu na silne duszności jakie wywołuje niemal zawsze wymaga się pilnej interwencji medycznej.

Ponadto spray na gardło działa bardzo szybko i w przeciwieństwie do tabletek na ból gardła nie zawiera substancji słodzących. Leczenie AZS zależy od wieku pacjenta, rozległości i nasilenia Sklep zmian skórnych. Jeśli zostały ustalone czynniki uczulające, należy w miarę możliwości ich unikać, ale podstawową rolę leczniczą spełnia prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka.

Podgłośniowe zapalenie krtani jest najczęstszą przyczyną ostrych zaburzeń oddechowych u małych dzieci.

Dlatego ten typ choroby nazywany jest zapaleniem podgłośniowym krtani (pseudokrup). Szczególnie często chorują na nią dzieci skłonne do tzw. Stopniowo wydzieliny jest coraz więcej, staje się gęstsza i bardzo trudno ją odkrztusić, powoduje to narastanie duszności. Ponieważ leczenie polega na podawaniu leków dożylnych i oczyszczaniu oskrzeli, w domu się go nie da. Można stosować nebulizacje, leki wykrztuśne i mukolityczne, oklepywanie – ale to są sposoby leczenia jedynie metody uzupełniające leczenie.

 • Ponieważ objawy podgłośniowego zapalenia krtani są bardzo charakterystyczne, zwykle nie ma konieczności wykonywania badań dodatkowych.
 • Najbardziej oczywistym i najbardziej pomocnym lekiem jest po prostu co najmniej kilkudniowy odpoczynek od mówienia i pozwolenie strunom głosowym na niezbędną regenerację.
 • Zaleca się płukanie gardła wodą z solą, inhalacje izotonicznym roztworem soli (pomagają w upłynnianiu gęstego śluzu) i leki przeciwbólowe, tabletki do ssania.
 • Tylna ściana gardła może być pokryta gęstą, wręcz stwardniałą wydzieliną, co powoduje nawracające odkrztuszanie i wybudzanie w nocy.
 • Substancją czynną preparatu jest salbutamol, lek rozszerzający oskrzela z grupy sympatykomimetyków, zaliczany do grupy beta2-mimetyków.

Dzięki temu, że właśnie w krtani generowany jest odruch kaszlowy (kaszel w końcu – choć oczywiście bywa uciążliwy – ma za zadanie doprowadzać do usuwania obcych struktur z wnętrza dróg oddechowych). Serwis Mjakmama.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych sprawdza się metoda utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniach. Nie może być ona zbyt wysoka, zaleca się, by nie przekraczała 20 stopni Celsjusza.

Poza tym istotne jest, aby nawilżać śluzówki dróg oddechowych – warto popijać przez cały czas wodę, która będzie likwidowała uczucie suchości w gardle. Domowym sposobem na kaszel krtaniowy może też być picie mleka z masłem i miodem – z jednej strony taka mikstura będzie nawilżała drogi oddechowe, z drugiej zaś strony miód będzie miał działanie przeciwzapalne. Rzadko, u niektórych osób po przyjęciu dawki leku wziewnego stosowanego w celu rozszerzenia oskrzeli, może wystąpić nagły i silny skurcz oskrzeli (tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli).

Dlatego błędem jest robienie inhalacji wtedy, gdy dziecko śpi. Zapalenie krtani, nawet dobrze leczone, trwa zwykle około 2 tygodni. W tym czasie objawy ustępują bardzo powoli i trzeba uważać by się nie doziębić. Są zmianami zapalnymi, które powstają zazwyczaj z powodu przewlekłego kaszlu, dużego wysiłku głosowego czy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Jak rozpoznać zapalenie krtani u dziecka? Objawy

U dzieci może być bardzo niebezpiecznym objawem, dlatego, gdy się pojawia, należy udać się do lekarza. Serwis PoradnikZdrowie.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.

Jak dobrać łóżka dziecięce do wieku dzieci?

Często około 2-3 dni przed ostrym zapaleniem krtani, u malucha występują objawy zwykłego przeziębienia, takie jak katar, stan podgorączkowy czy chrypka. Reasumując, ze względu na odmienną budowę anatomiczną i niewykształcony układ odpornościowy na zapalenie krtani narażone są głównie dzieci. Choroba może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne i najczęściej przebiega łagodnie. Przy dużym obrzęku krtani może jednak dojść do zaburzeń wydolności oddechowej i dziecko będzie już wymagało hospitalizacji. Ostre zapalenie błony śluzowej gardła występuje najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych i zimowo-wiosennych. Chorują głównie dzieci, nastolatkowie i młodzi dorośli, ale choroba może wystąpić u osoby w każdym wieku.

× How can I help you?